Įgaliojimas ir testamentas
Įgaliojimas ir testamentas
DUK
- Kada bus galima gauti įgaliojimą neatvykstant į ambasadą, pvz. el. būdu?
Ambasados konsuliniai pareigūnai gali atlikti notarinius veiksmus tik fiziškai dalyvaujant Lietuvos Respublikos piliečiui, tad nuotoliniu būdu notariniai veiksmai ambasadoje neatliekami.
Vadovaujantis Notariato įstatymu, notarai Lietuvoje nuo 2021 liepos 1 d. gali atlikti notarinius veiksmus klientui ne tik esant biure, bet ir nuotoliniu būdu. Nuotoliniu būdu notariniai veiksmai atliekami tik asmenims, Lietuvoje turintiems kvalifikuotą elektroninį parašą.
Saugių technologijų ir nuotolinio ryšio pagalba notarai turi teisę per nuotolį atlikti visus notarinius veiksmus, išskyrus testamentų tvirtinimą, jų priėmimą saugoti ir fakto, kad fizinis asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, tvirtinimą.
Daugiau informacijos čia: Notarinių veiksmų atlikimas nuotoliniu būdu | Notarų rūmai (notarurumai.lt)
Atkreipiame dėmesį, kad ambasados konsuliniai pareigūnai nuotoliniu būdu paslaugų teikti negali.
- Turiu nekilnojamojo turto Lietuvoje, kurį noriu įgalioti parduoti, bet nebeturiu Lietuvos pilietybės ir/ar galiojančio Lietuvos Respublikos paso ar asmens tapatybės kortelės
Ambasadoje notarinės paslaugos teikiamos tik Lietuvos Respublikos piliečiams, kurie turi ir vizito metu pateikia galiojantį Lietuvos Respublikos asmens tapatybės dokumentą.
Todėl jeigu turite turtą Lietuvoje, bet neturite Lietuvos Respublikos pilietybės, ambasadoje notarinio veiksmo atlikti negalėsime. Sandorį sudaryti galite Lietuvoje arba dėl įgaliojimo patvirtinimo galite kreiptis į Jungtinės Karalystės notarus (žr. informaciją ties 5 kl.).
- Kokias notarines paslaugas galiu gauti ambasadoje?
Ambasados konsuliniai pareigūnai atlieka tik dalį notarinių veiksmų, kuriuos turi teisę atlikti notarai Lietuvoje. Ambasadoje galima patvirtinti tik šiuos sandorius: testamentus, įgaliojimus, pareiškimus dėl tėvystės pripažinimo, išankstinius nurodymus, sutartis dėl pagalbos priimant sprendimus, sutuoktinio ir bendraturčių rašytinius sutikimus sudaryti sandorius, bendraturčių pareiškimus dėl pirmenybės teisės pirkti parduodamas bendrosios nuosavybės turto dalis, pareiškimus dėl palikimo atsisakymo, paliudyti parašą ar dokumento nurošą (pavyzdžiui, paso kopiją). Kiti sandoriai ambasadoje netvirtinami.
Konsuliniai pareigūnai taip pat gali atlikti keletą kitų notarinių veiksmų, visą informaciją apie konsulinių pareigūnų atliekamus notarinius veiksmus rasite ambasados internetinėje svetainėje.
- Ar reikia įgaliojimo vaikui vykti į Lietuvą su giminaičiu?
Ambasados konsuliniai pareigūnai gali patvirtinti tėvų parašą sutikime, kad nepilnametis vaikas vyktų iš Lietuvos Respublikos į kitas valstybes. Toks sutikimas aktualus, kai vaiko nuolatinė gyvenamoji vieta yra deklaruota Lietuvoje ir jis vyksta iš Lietuvos į šalis, nepriklausančias Šengeno ervei. Taigi, jei vaikas gyvena Lietuvoje ir vyksta į Jungtinę Karalystę, vieno iš tėvų sutikimo reikia. Jei vaikas gyvena Jungtinėje Karalystėje ir grįžta iš Lietuvos atgal į Jungtinę Karalystę- nereikia. Jeigu nepilnamečio Lietuvos Respublikos piliečio gyvenamoji vieta yra deklaruota Jungtinėje Karalystėje, iš Lietuvos Respublikos jis vyksta į namus Jungtinėje Karalystėje, todėl reikalavimas turėti vieno iš tėvų sutikimą netaikomas.
Daugiau informacijos apie vaiko, kurio deklaruota gyvenamoji vieta yra Lietuvoje, vykimą iš Lietuvos į užsienio valstybes rasite čia: Nepilnamečių vykimas - Konsulinė informacija (urm.lt)
Apie reikalavimus, taikomus Jungtinėje Karalystėje gyvenančių vaikų išvykimui arba atvykimui iš Jungtinės Karalystės į kitas valstybes, skaitykite Jungtinės Karalystės Vyriausybės tinklapyje.
- Ar Lietuvoje galioja pas JK notarą patvirtintas įgaliojimas?
Lietuvos Respublikos piliečiai dėl notarinių veiksmų atlikimo gali kreiptis ir į bet kurį Jungtinės Karalystės viešąjį notarą (Notary Public) ar teisę notarinius veiksmus atlikti turintį advokatą (Solicitor). Patvirtinti pažyma Apostille ir išversti į lietuvių kalbą jie galioja visose Lietuvos institucijose.
- Mirė artimas giminaitis Lietuvoje, bet negaliu grįžti į Lietuvą išspręsti paveldėjimo klausimų.
Priklausomai nuo Jūsų valios, iš anksto užsiregistravus ambasadoje galima:
- Patvirtinti įgaliojimą kitam asmeniui priimti palikimą ir vesti paveldėjimo bylą Jūsų vardu. Plačiau apie įgaliojimų tvirtinimą ambasadoje skaitykite čia.
- Patvirtinti patvirtinti pareiškimą dėl palikimo atsisakymo.
Palikimą galima priimti arba atsisakyti per 3 mėnesius nuo palikėjo mirties dienos, jeigu po mirties praėjo daugiau laiko, konsulinis pareigūnas gali patvirtinti Jūsų parašą pareiškime, kad palikimo nepriėmėte. Plačiau apie palikimo atsisakymą ir pareiškimo tvirtinimą ambasadoje skaitykite čia.
Atvykstant į ambasadą pareiškimui dėl palikimo atsisakymo patvirtinti reikalingi dokumentai:
- Užpildytas prašymas (gali būti pildomas ir ambasadoje, reikia žinoti palikėjo (mirusiojo) vardą, pavardę, asmens kodą ir mirties datą);
- Jūsų pasas arba asmens tapatybės kortelė.
- Ar ambasadoje galima patvirtinti testamentą? Kaip?
Ambasadoje galima patvirtinti testamentą. Dėl testamento surašymo ir tvirtinimo būtina iš anksto susisiekti su ambasada elektroniniu paštu: konsulinis.uk@urm.lt ir suderinti jo tekstą prieš atvykstant į ambasadą registracijoje numatytu laiku.
- Niekaip nepavyksta užsiregistruoti notariniam veiksmui, ką daryti?
Laisvos vietos notariniams veiksmams skelbiamos ne daugiau kaip 1 mėnesiui į priekį ir kiekvieną savaitę skelbiama registracija naujam savaitės laikotarpiui (paprastai penktadienį ryte). Registruotis reikia internetu: konsulinės registracijos sistemoje (siekiant užsiregistruoti vizitui, pirmiausia sukuriama paskyra (spustelėjus mygtuką „registruotis“), kai paskyrą susikursite, reikia prisijungti prie paskyros su savo elektroninio pašto adresu ir slaptažodžiu (spustelėjus mygtuką „prisijungti“), tuomet reikės pasirinkti iš meniu atstovybę ir paslaugą (notariniai veiksmai) ir patvirtinti registraciją į elektroninį paštą gautu kodu. Laisvų vietų taip pat gali rastis užsiregistravusiam asmeniui atšaukus vizitą.
Taip pat Lietuvos Respublikos piliečiai dėl notarinių veiksmų gali kreiptis į vietos notarą. Žr. 3 klausimą.
Jeigu būtina skubiai patvirtinti įgaliojimą priimti palikimą ar pareiškimą dėl palikimo atsisakymo, nes jau beveik suėjo 3 mėnesių terminas, o vietų nėra, kreipkitės į ambasadą elektroniniu paštu konsulinis.uk@urm.lt
- Kokiems notariniams veiksmams nereikalinga išankstinė registracija?
Iš anksto užsiregistruoti nereikia kai kreipiatės dėl:
- tėvų sutikimo nepilnamečiui vaikui keliauti iš Lietuvos;
- fakto, kad pilietis gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, patvirtinimo;
- dokumentų nuorašų ir jų išrašų tikrumo paliudijimo;
- dokumentų pateikimo laiko patvirtinimo.