*alt_site_homepage_image*
lt
en

Dokumentų legalizavimas / tvirtinimas pažyma Apostille

Dokumentų legalizavimas / tvirtinimas pažyma Apostille

 

  • Kas yra dokumentų legalizavimas/tvirtinimas pažyma Apostille?

Kai vienoje valstybėje išduoti ar patvirtinti dokumentai planuojami naudoti kitoje valstybėje, gali tekti dokumentus legalizuoti arba patvirtinti pažyma Apostille. Toks reikalavimas taikomas siekiant įsitikinti dokumentų autentiškumu.

Dokumentų legalizavimas ar tvirtinimas pažyma Apostille – tai dokumente esančio parašo, pasirašiusio asmens pareigų ir antspaudo tikrumo patvirtinimas.

Lietuvoje atvejai, kai tokio dokumentų patvirtinimo nereikalaujama, gali būti nustatyti įstatymais arba tarptautinėmis sutartimis. Daugiau informacijos – Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos tinklapyje.

 

  •  Noriu naudoti Jungtinėje Karalystėje išduotą dokumentą Lietuvoje – ar turiu jį tvirtinti pažyma Apostille?

Jungtinei Karalystei išstojus iš Europos Sąjungos, siekiant Lietuvoje naudoti jos pareigūnų ar institucijų išduotus oficialius dokumentus, juos reikia patvirtinti pažyma Apostille, išskyrus tam tikras Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytas išimtis (pvz.: Apostille nereikia tvirtinti Jungtinėje Karalystėje išduoto mirties liudijimo) . Apie Jungtinėje Karalystėje išduotų dokumentų tvirtinimą pažyma Apostille informaciją rasite Jungtinės Karalystės užsienio ir sandraugos reikalų ministerijos Legalizavimo tarnybos interneto tinklapyje.

 

  • Turiu Jungtinės Karalystės išduotą elektroninį dokumentą. Jame nėra pareigūno parašo ir antspaudo. Ką daryti?

Atkreipkite dėmesį, kad pažyma Apostile tvirtinamas/legalizuojamas dokumentą išdavusios įstaigos spaudas ir/ar pareigūno parašas. Todėl jeigu esate gavę elektroninį dokumentą, kuriame nėra parašų ar spaudų, pirmiausia reikėtų kreiptis į dokumentą išdavusią/patvirtinusią instituciją ir prašyti dokumento ar jo nuorašo su tokios institucijos spaudu ir/ar pareigūno parašu (angl. wet signature/stamp/seal), tokį dokumentą tuomet reikėtų patvirtinti pažyma Apostille.

 

  • Lietuvos ambasadai turiu pateikti savo Jungtinėje Karalystėje išduotą santuokos liudijimą ir vaiko gimimo liudijimą. Ar šiuos dokumentus reikia patvirtinti pažyma Apostille?

Taip, šie dokumentai turi būti patvirtinti pažyma Apostille. Apie Jungtinėje Karalystėje išduotų dokumentų tvirtinimą pažyma Apostille  rasite Jungtinės Karalystės užsienio ir sandraugos reikalų ministerijos Legalizavimo tarnybos interneto tinklapyje.

 

  • Ar pačią pažymą Apostille reikia išversti į lietuvių kalbą?

Ne, pažymos Apostille versti į lietuvių kalbą nereikia.

 

  • Ambasadoje gavau pažymą apie šeiminę padėtį. Ją pateiksiu Jungtinės Karalystės Registry Office dėl santuokos sudarymo. Ar šią pažymą taip pat reikia tvirtinti pažyma Appostile?

Lietuvos Respublikos ambasados Jungtinėje Karalystėje išduoti dokumentai pažyma Apostille netvirtinami ir Jungtinėje Karalystėje pripažįstami be pažymos Apostille.

 

  • Paaiškinkite – kuo dokumento tvirtinimas pažyma Apostille skiriasi nuo dokumentų legalizavimo?

Ir dokumentų legalizavimo, ir tvirtinimo pažyma Apostille tikslas tas pats (žr. 1 kl.), tačiau skiriasi procedūra, priklausomai nuo to, kokioje valstybėje dokumentas išduotas ir  kokioje valstybėje jis bus naudojamas.

Dokumentų tvirtinimas pažyma Apostille taikomas tik tarp valstybių –1961 m. Hagos Konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo dalyvių. Valstybių sąrašą galite rasti čia. Šiuo atveju dokumentą pažyma Apostille tvirtina tik jį išdavusi valstybė, o kitoje valstybėje – Hagos konvencijos dalyvėje, kurioje dokumentas bus naudojamas, jo papildomai legalizuoti nereikia.

Dokumentų legalizavimas yra procedūra, taikoma tarp valstybių, kurios nėra 1961 m. Hagos Konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo dalyvės. Ši procedūra sudėtingesnė – pirmiausia dokumentą legalizuoja jį išdavusi valstybė, o vėliau, – ta valstybė, kurioje dokumentas bus pateiktas. Legalizuojami dokumentai, kurie bus pateikiami užsienio valstybėse, neprisijungusiose prie Hagos konvencijos, išduoti užsienio valstybėse, neprisijungusiose prie Hagos konvencijos, dokumentai, kurie bus pateikiami Lietuvos Respublikoje, ir užsienio valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų išduoti dokumentai.

 

  • Kas dokumentus legalizuoja/tvirtina pažyma Apostille?

Dokumentus pažyma Apostille tvirtina arba pirmoji legalizuoja ta valstybė, kurios institucija arba pareigūnas išdavė/patvirtino dokumentą.

 

  • Kas Lietuvoje dokumentus tvirtina pažyma Apostille?

Dėl Lietuvoje išduoto dokumento tvirtinimo pažyma Apostille galima kreiptis į Lietuvos Respublikos notarus (jie dokumentus pažyma Apostille tvirtina patys) arba Lietuvos ambasadas ar konsulines įstaigas, kurios dokumentus siunčia tvirtinti Apostille į Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją.

 

  •  Kas Lietuvoje legalizuoja dokumentus?

Dėl Lietuvos pusės atliekamo dokumento legalizavimo galima kreiptis į Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją arba Lietuvos ambasadas ar konsulines įstaigas.

 

  •  Noriu kreiptis į Lietuvos ambasadą Jungtinėje Karalystėje dėl Lietuvoje išduoto dokumento patvirtinimo pažyma Apostille/legalizavimo.  Kokius dokumentus galiu prašyti tvirtinti pažyma Apostille/legalizuoti?

Legalizuojami ir tvirtinami pažyma Apostille gali būti šie oficialūs dokumentai:

  • išduoti valstybės ir savivaldybės institucijų ar pareigūnų, taip pat išduoti prokuroro, teismo pareigūno arba teismo sprendimus vykdančio asmens;
  • administraciniai dokumentai;
  • notariniai aktai;
  • fizinių asmenų pasirašytų dokumentų oficialūs patvirtinimai;
  • notariniai oficialių dokumentų nuorašai.

Dokumentai turi būti tvarkingi, įskaitomi. Jeigu dokumentą sudaro keli lapai, jie turi būti susiūti.

Kiekvienas dokumentas tvirtinamas atskirai (pvz. diplomas ir jo priedas yra 2 dokumentai).

SVARBU! Dokumentai, išduoti iki 1990 m. kovo 11 d., turintys Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos (LTSR) atributiką, nėra nei legalizuojami, nei tvirtinami pažyma Apostille. Jie turi būti pakeisti naujais dokumentais.

 

  • Noriu kreiptis į Lietuvos ambasadą Jungtinėje Karalystėje dėl Lietuvoje išduoto dokumento patvirtinimo pažyma Apostille/legalizavimo.Ar galiu kreiptis nuotoliniu būdu, ar būtina atvykti?

 

  • piliečių priėmimo valandomis (išankstinė registracija nereikalinga), ir per kurjerį arba registruotu paštu. Dėl dokumentų, kurie yra reikalingi kreipiantis žr. informaciją ties 14 klausimu.

 

  • Ar galiu kreiptis į ambasadą iškart ir dėl dokumento išdavimo (pvz. iš Lietuvos prašysiu pažymos, civilinės būklės akto įrašą liudijančio išrašo), ir dėl jo patvirtinimo pažyma Apostille/legalizavimo?

Taip, galite. Tokiu atveju bus taikomas konsulinis mokestis už dokumento pareikalavimą ir už jo tvirtinimą pažyma Apostille arba legalizavimą.

 

  • Kokius dokumentus turiu pateikti kreipdamasis dėl dokumento legalizavimo /patvirtinimo pažyma Apostille?

Kreipiantis dėl dokumentų legalizavimo/tvirtinimo pažyma Apostille reikia pateikti:

  • dokumentus, kuriuos siekiama legalizuoti/patvirtinti pažyma Apostille
  • asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (jeigu kreipiamasi registruotu paštu ar per kurjerį, – notaro paliudytą asmens dokumento kopiją);
  • jeigu legalizuotus dokumentus pageidaujate gauti registruotu paštu – iki 100 g apmokėtą special delivery voką su Jūsų vardu, pavarde ir adresu;
  • Jeigu kreipiamasi registruotu paštu ar per kurjerį, papildomai reikėtų pateikti:

– laisvos formos prašymą, kuriame turi būti nurodyti Jūsų asmens ir kontaktiniai duomenys, kokios paslaugos prašote (pasitikrinkite, ar reikalingas dokumento tvirtinimas pažyma Apostille, ar jo legalizavimas), kokius dokumentus norite legalizuoti/tvirtinti pažyma Apostille bei kokioje valstybėje planuojate juos pateikti;

  • Embassy of Lithuania adresuotą pašto čekį (postal order) konsulinio mokesčio sumai.

 

  • Kokia dokumento legalizavimo/tvirtinimo pažyma Apostille kaina ambasadoje?

Konsulinis mokestis už dokumentų legalizavimą ar tvirtinimą pažyma Apostille yra vienodas, jo dydis svarais sterlingų skelbiamas ambasados tinklapyje: Konsulinio mokesčio dydžiai | Kita konsulinė informacija | Konsulinė informacija | Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija (mfa.lt)