Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Prasideda pirmąkart virtualiai vyksiančios 9-osios Litvakų dienos Londone

Sukurta 2020.05.27 / Atnaujinta 2020.05.28 08:09
  Prasideda pirmąkart virtualiai vyksiančios 9-osios Litvakų dienos Londone

  Šiandien prasideda Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje jau 9-ą kartą organizuojamos Litvakų dienos Londone. Kasmet gausų būrį londoniečių pritraukiantis trijų dienų renginys šiemet dėl karantino pirmą kartą vyks virtualiai – „gyvus“ susitikimus ir diskusijas pakeis internetinės. Litvakų dienų atidarymo koncertas taip pat vyks internetu – jis bus šiandien tiesiogiai transliuojamas iš Lietuvos Kultūros ministerijos ambasados Facebook paskyroje.

  Atidarymo koncertas skiriamas prieš metus išėjusio vieno žymiausių Lietuvos kompozitorių – Anatolijaus Šenderovo – atminimui ir visiems Lietuvos žydų šviesuoliams. A. Šenderovo kūrinius atliks keturi Lietuvos žydų muzikos paveldu besidomintys atlikėjai operos solistas Rafailas Karpis, pianistas Darius Mažintas, smuikininkė Dalia Dėdinskaitė ir violončelininkas Gleb Pyšniak. Litvakų dienų atidaryme taip pat bus parodytas specialiai šiam renginiui Kultūros ministerijos kūrybinės komandos sukurtas trumpas vaizdo klipas „Žvilgsnis į žydiškąjį Vilnių“. Į virtualią žiūrovų auditoriją kreipsis Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Renatas Norkus, Lietuvos užsienio reikalų ir kultūros ministrai Linas Linkevičius ir Mindaugas Kvietkauskas, Britų žydų atstovų tarybos vyresnioji viceprezidentė Sheila Gewolb ir Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky. Kompozitoriaus A. Šenderovo kūrybinio pasaulio ypatumus pristatys muzikologė ir Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus direktorė Kamilė Rupeikaitė.

  Šiemet Litvakų dienos Londone, kaip ir visi metai Lietuvoje, skirtos 18 amžiuje Vilniuje gyvenusio išskirtinės erudicijos pasaulinio garso rabino, religinių raštų komentuotojo, išminčiaus, Vilniaus Gaonu vadinamo Elijo ben Saliamono Zalmano 300-ųjų gimimo metinių paminėjimui ir Lietuvos žydų istorijos metams. Metų dedikacija suteikia naują impulsą atrasti ir populiarinti ilgaamžę ir turtingą Lietuvos žydų istoriją, permąstyti jos daugiasluoksnę reikšmę Lietuvos istorijai, kultūrai ir tapatybei.

  Londono Litvakų dienos yra savotiškas tiltas, jungiantis Jungtinėje Karalystėje gyvenančius litvakus su jų istorine tėvyne, taip pat tai svarbus įvykis besidomintiems žydų istorija ir kultūriniu paveldu.

  Antrąją renginių ciklo dieną, ketvirtadienį, virtualioje diskusijoje  Lietuvos ir Europos žydų kultūros, istorijos, archeologijos, Holokausto tyrinėtojai iš Lietuvos, Jungtinės Karalystės ir Izraelio - Lara Lempertienė, Kamilė Rupeikaitė, Violeta Davoliūtė, Michael Berkowitz, Jon Seligman, Antony Polonsky - diskutuos apie Lietuvos kelią, siekiant priimti savo žydiškąjį paveldą, apie šių, proginių, metų teikiamas inspiracijas, galimybes ir iššūkius. Įvadu į šią diskusiją taps Kultūros ministro M. Kvietkausko pranešimas “Atkuriant žydiškojo Vilniaus koliažą”. „Embracing Jewish Legacy: has Lithuania reached a milestone“?

  9-osios Litvakų dienos Londone baigsis penktadienį, gegužės 29 d., kita virtualia diskusija – „Atminties parkai. Šiuolaikinis menas ir Litvakų istorija“ („Memory Parks. Contemporary Art and the Litvak Story“), sutelksiančia kolektyvinės atminties srityje dirbančius menininkus ir kuratorius iš Lietuvos, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos. Tarp dalyvių bus neseniai Lietuvos pilietybę atgavusi garsi menininkė, litvakė iš Paryžiaus Esther Shalev-Gerz, britų menininkė, litvakė Jenny Cagan, kuratoriai Lewis Biggs ir Daiva Citvarienė. Į diskusiją apie šiuolaikinio meno galimybes padėti visuomenei spręsti kolektyvinės atminties problemas įsijungs ir Holokaustą išgyvenusi Lietuvos šviesuolė Irena Veisaitė.

  Visus renginius bus galima stebėti Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje Facebook paskyroje.

  9-ąsias Litvakų dienas Londone Lietuvos ambasada Jungtinėje Karalystėje rengia kartu su Lietuvos kultūros atašė, Lietuvos kultūros ministerija, Nacionaline M. Mažvydo biblioteka, Vilniaus Gaono žydų muziejumi, Vilniaus Universitetu, Europos literatūros tinklu, Londono universitetu koledžu. Litvakų dienas Londone remia Lietuvos užsienio reikalų ministerija.

  Naujienlaiškio prenumerata