Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuvos ambasadoje Londone paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena

Sukurta 2018.09.21 / Atnaujinta 2020.06.17 14:35
   Lietuvos ambasadoje Londone paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena
   Lietuvos ambasadoje Londone paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena
   Lietuvos ambasadoje Londone paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena
   Lietuvos ambasadoje Londone paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena
   Lietuvos ambasadoje Londone paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena

   Ketvirtadienį, rugsėjo 20 d., Lietuvos ambasadoje Londone paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena, šiemet skirta 75-osioms Vilniaus geto likvidavimo metinėms pažymėti.

   Į renginį  susibūrusius Jungtinėje Karalystės lietuvių, žydų ir britų bendruomenių narius, užsienio šalių diplomatus, taip pat kitų bendruomeninių ir kultūros asociacijų atstovus kreipęsis Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Renatas Norkus pažymėjo Lietuvos žydų vaidmenį, kuriant Lietuvos valstybę, jų indėlį į mūsų šalies istoriją, kultūrą, mokslą. „Tai, kad net 95 procentai mūsų bendrapiliečių žydų buvo brutaliai sunaikinta, tai didžiulė mūsų šalies tragedija, dėl kurios iki šiol visuomenėje nėra užgijusios žaizdos“, sakė ambasadorius. „Lietuvos ambasada Londone stengiasi nuoširdžiai prisidėti prie vyriausybės pastangų gilinti supratimą apie Holokaustą, gerbti Holokausto aukų atminimą, stiprinti ryšius tarp Lietuvos ir Junginėje Karalystėje gyvenančių litvakų, populiarinti Lietuvos žydų kultūrinį paveldą“. Pasak ambasadoriaus, mūsų visų moralinė atsakomybė – bendromis pastangomis kurti atvirą ir tolerantišką, humanišką visuomenę, kuriai  netektų patirti tokios tragedijos kaip mūsų tėvų ir senelių kartoms.

   Atminimo renginyje taip pat pasisakiusi Britų žydų atstovų tarybos viceprezidentė Dr. Sheila Gewolb pabrėžė, kad tokių renginių aktualumas didėja įtampų apimto pasaulio kontekste.

   Per Holokaustą Lietuvoje prarastų žmonių atminimui žvakes uždegė Arabų-žydų forumo steigėjas rabinas Herschel Gluck. 

   Renginio metu atidaryta Vilniaus Gaono žydų muziejaus saugomų karo griuvėsiuose po karo rastų septyniolikos skaitmenizuotų Vilniaus geto afišų paroda, kurią pristatė Vilniaus Gaono žydų muziejaus Istorinių tyrimų skyriaus vedėja Neringa Latvytė – Gustaitienė, minėjimo dalyvius supažindindama su Vilniaus geto afišų istorija, atspindinčia Vilniaus geto kultūrinį išskirtinumą ir bylojančia apie tuometinę žydų tautos moralinę rezistenciją mirtinos grėsmės akivaizdoje.

   Renginio kulminacija tapo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solisto Rafailo Karpio ir pianisto Dariaus Mažinto koncertas, per kurį buvo atlikta jautri specialiai šiam renginiui paruošta muzikinė programa, į kurią buvo įtrauktos Vilniaus ir Šiaulių getuose sukurtos jidiš dainos, tarp kurių ir pagal vieno žymiausių Holokaustą išgyvenusių buvusių Vilniaus geto kalinių - poeto Abrahamo Sutzkeverio eiles. Muzikinę programą užbaigė vieno ryškiausių šių laikų Lietuvos kompozitorių Anatolijaus Šenderovo kompozicija „Iš užmirštos knygos“, sukurta pagal senąsias Vilniaus krašto žydų dainas.

   Daugelį Europos valstybių sukrėtusi žydų tautos tragedija skaudžiai palietė Lietuvą -  kadaise itin gyvybinga, savo kultūrine ir intelektualine veikla išsiskyrusi litvakų bendruomenė vos per trejus metus nacių ir jiems talkinusių vietinių kolaborantų buvo kone visiškai sunaikinta. Vilniaus žydų getas buvo likviduotas 1943 m. rugsėjo 23 d. Iš beveik 40 tūkstančių jo kalinių žydų nacių okupaciją pavyko išgyventi vos  2-3 tūkstančių Vilniaus žydų. Nuo 1994 metų Lietuvos Seimo nutarimu šią dieną visoje Lietuvoje pagerbiamas Lietuvos žydų genocido aukų atminimas.

   Nuotraukų autorius Deivaras Kaleininkas

    

    

    

   Naujienlaiškio prenumerata