Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Kvietimas į 8-ąsias Litvakų dienas Londone

Sukurta 2018.11.09 / Atnaujinta 2020.06.17 14:38
  Kvietimas į 8-ąsias Litvakų dienas Londone

  Lietuvos ambasada Jungtinėje Karalystėje kviečia į jau tradicinėmis tapusias aštuntąsias Litvakų dienas Londone, kurios šiemet vyks lapkričio 28 ir 29 dienomis ambasadoje, o gruodžio 5 dieną  persikels į Rich Mix menų centrą. Šių metų Litvakų dienų renginių ciklas skirtas paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, renginius jungiantis motyvas – litvakų muzika.

  Kaip kvietimo laiške pažymi Lietuvos ambasadorius Renatas Norkus ir pagrindinio partnerio – Londono universiteto koledžo (UCL) – Hebrajų ir žydų studijų katedros profesorius Michael Berkowitz, muzika ir daina žydus lydėjo kiekviename žingsnyje. Giedojimas visuomet buvo itin svarbus maldos elementas, instrumentinė muzika – neatsiejama žydų vestuvių ir kitų švenčių dalis. Nenuostabu, kad ir tarp Lietuvos žydų bei jų palikuonių yra gausybė pasaulinio garso atlikėjų, tokių kaip Vilniuje gimęs smuiko virtuozas Jascha Heifetz, kompozitorius George Gershwin, džiazo legenda Benny Goodman, garsusis Leonard Cohen, roko atlikėja Pink ir daugybė kitų. Itin svarbų vaidmenį muzika atliko ir Holokausto laikotarpiu – kaip žydų dvasinio pasipriešinimo forma ir išgyvenimo būdas, nors sulig išnaikinta Lietuvos žydų generacija per II pasaulinį karą ši muzika buvo nutildyta. Savo atgimimo laikotarpį litvakų muzika pradėjo žlugus Sovietų Sąjungai, ką įkūnija vienas žymiausių šiuolaikinės Lietuvos kompozitorių Anatolijus Šenderovas. 

  Lietuvos šimtmečiui dedikuotų 8-ųjų Litvakų dienų metu vyksiančių koncertų, mokslinės konferencijos ir neformalios diskusijos metu renginių lankytojai turės galimybę artimiau susipažinti su litvakų muzikiniu paveldu ir atspindžiais įvairiose šiuolaikinės pasaulio muzikos apraiškose, taip pat ir Lietuvos menininkų kūrybiniuose procesuose. Ambasadoje vyksiančių renginių metu bus eksponuojama ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos bei Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės parengta paroda „Vienas amžius iš septynių. Lietuva. Lita. Lite“, pakviesianti nauju žvilgsniu pažvelgti į žydų gyvenimą Lietuvoje nuo jų atvykimo į LDK teritoriją XIV amžiuje iki pat šių dienų.

  Litvakų dienos prasidės lapkričio 28 dienos vakare Lietuvos ambasadoje Londone įvyksiančiu klasikinės muzikos kvarteto koncertu, kurio metu bus pristatyta atlikėjų parengta speciali programa „Aerograma“. Keturi jauni, bet labai talentingi ir jau spėję pasižymėti atlikėjai - smuikininkė Dalia Dėdinskaitė, violančelininkas Gleb Pyšniak, pianistas Robertas Lozinskis ir vibrafonistas Marius Šinkūnas – savo programa siekia įamžinti gausų Lietuvos žydų muzikinį palikimą ir per savo kūrybinę interpretaciją prikelti jį naujam gyvenimui.

  Lapkričio 29 dienos ryte taip pat Lietuvos ambasadoje prasidės mokslinė konferencija „Muzika: žydų gyvenimo garso takeliai ir platesnis pasaulis“ („Music: Soundtracks of Jewish Life and the Wider World“). Konferencijoje dalyvaus žymūs akademikai ir atlikėjai iš Lietuvos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir JAV, tokie kaip Alexander Knapp, Diana Matut, Leonidas Melnikas, Ilana Cravitz, Helen Beer, Shirli Gilbert, Kamilė Rupeikaitė. Konferencijos pabaigoje Leonardo Coeno muzikinį paveldą puoselėjanti ir pranešimą apie jį skaitysianti kanadiečių dainininkė bei dainų autorė Batsheva atliks specialią, būtent šioms Litvakų dienoms parengtą muzikinę programą.

  Gruodžio 5 dienos vakare Rich Mix menų centre vyks Londono kūrybinės grupės “Dash Arts” kartu su Lietuvos ambasada ir Lietuvos kultūros institutu organizuojamas renginys “Dash Café: dingusio pasaulio atgarsiai” (“Dash Café: Beats from a Vanished World”), kurio metu vyks neformalus pokalbis su Lietuvos menininke ir 2017 metų Kauno Bienalės kuratore Paulina Pukyte, JK kompozitoriumi Ben Lunn ir Lietuvos DJ grupės Baltic Balkan nariais apie tai, kaip kadaise beveik prarasto Lietuvos žydų pasaulio iki šiol suteikiamas inspiracijas šiandieninės Lietuvos kultūrinei scenai. Renginį pašėlusiu improvizuotos klezmerio muzikos ritmu užbaigs DJ grupė Baltic Balkan.

  Visi Litvakų dienų renginiai yra nemokami, tačiau registracija yra būtina. Maloniai prašome registruotis pagal žemiau pateiktas nuorodas.

  Klasikinės muzikos kvarteto koncertas „Aerograma“ lapkričio 28 d. 18:30 val. Lietuvos ambasadoje Londone:

  https://www.eventbrite.co.uk/e/8th-litvak-days-in-london-day-1-concert-by-music-quartet-aerogram-tickets-51022053335

   

  Konferencija “Music: Soundtracks of Jewish Life and the Wider World“ lapkričio 29 d. 10:00 val. Lietuvos Ambasadoje Londone:

  https://www.eventbrite.co.uk/e/8th-litvak-days-in-london-day-2-conference-music-soundtracks-of-jewish-life-and-the-wider-world-tickets-51023450514

   

  “Dash Café: Beats from a Vanished World” gruodžio 5 d. 19:30 val. Rich Mix menų centre:

  https://www.eventbrite.co.uk/e/dash-cafe-beats-from-a-vanished-world-tickets-50022964032

  Nuotraukoje Danielius Pomerancevas ir jo ansamblis apie 1930 m. (Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus fondai)

   

  Naujienlaiškio prenumerata